مواد خوراکی

حلوا ارده

حلوا ارده

حلوا ارده یکی از غذای های محبوب در بین ایرانیان و برخی سایر کشورهای دیگر میباشد.

این یک غذایی است ک تاریخچه آن به دوران شاه عباس برمیگردد. زمانیکه شاه به دنبال یک غذای جنگی مناسب بود تا حمل و نقل آسان داشته باشد، نشاط آور و انرژی زا باشد و همچنین نیازی به گرم کردن در شرایط بحرانی جنگ را نداشته باشد به سراغ شیخ بهایی رفت و از او خواست تا چنین ماده غذایی را تولید کرده و جزو جیره سربازان قرار دهد. دراین زمان شیخ بهایی از طریق ارده، کنجد، کره و‌‌‌… چنین غذایی را درست کرد که تا به امروز جز محبوب ترین صبحانه ها و پیش غذاها محسوب میشود.

حلوا ارده

تولید کننده حلوا ارده اگر سعی کند که از حالت صنعتی کمی دوری گزیند و این غذا را به شکل سنتی به دست مصرف کننده برساند به قدری کارش ارزشمند میشود که میتوان آن را جز برترین سازندگان محصولات غذایی در کشور دانست.

حلوا ارده به قدری مقوی است که آن را یک غذای انرژی زا نامیدند.

پیشنهاد ما برای استارت زدن یک روز پر از نشاط خوردن حلوا ارده در وعده صبحانه میباشد. این نه تنها برای کودکان موثر است بلکه برای بزرگسالان نیز بسیار پر فایده خواهد بود.

به دلیل کنجدی که در ماده غذایی موجود میباشد این غذا منبع ویتامین ها، املاح و مواد مغذی برای بدن میباشد.

خواص حلوا ارده

درواقع خواص این ماده خوراکی از مضرات آن بیشتر است اما بهتر است بدانید که مصرف بی رویه هر چیزی منجر به آسیب دیدگی بخشی از سلامتی ما میشود.

درواقع زمانیکه مصرف به بیش از حد برسد آنجاست که عوارض جانبی پیدا میشوند و خود را بروز میدهند.

  • طبیعت گرمی دارد و بسیار مناسب برای سرد مزاجها است.
  • به دلیل خاصیت ملین بودنش برای اندام های درگیر و خشک در بدن کارآیی دارد.
  • ارده چاق کننده و موجب تقویت نعوظ در افراد میشود.
حلوا ارده در صبحانه
حلوا ارده روی میز

مضرات حلوا ارده

  • زیاده روی در مصرف حلوا ارده به دلیل میزان بالای مواد قندی موجود در آن برای بیماران دیابتی مضر بوده و این افراد بایستی در مصرف آن احتیاط کنند.
  • میزان چربی و کالری موجود در حلوا شکری بسیار بالا بوده، لذا مصرف بیش از حد آن موجب چاقی و اضافه وزن میگردد، همچنین افراد مبتلا به چربی خون بایستی از مصرف این ماده غذایی پرهیز کنند.
  • طبع این ماده گرم بوده و افراط در مصرف آن برای افراد گرم مزاج مناسب نبوده، موجب غلیظ شدن صفرا میشود و در برخی افراد باعث بروز جوش در صورت و بدن آنها میگردد.
حلوا ارده
حلوا ارده

ارزش غذایی حلوا ارده

ماده اصلی تشکیل دهنده حلوا ارده اصل، کنجد است.

کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار میرود. این ماده خوراکی نیز حاوی مواد و ویتامینهای موجود در کنجد بوده، حاوی پروتئین‏، ویتامین های گروه ب، ویتامین آ و د، لیستن و حاوی اسیدهای پرچرب غیر اشباع و اشباع نظیر اسید اولئیک است.

تركيبات این مخصول عبارتند از ارده، شكر، عصاره ريشه چوبك، اسيد سيتريك، سفيده تخم مرغ و مواد معطر شامل هل، وانيل و … . شكر و ارده دو تركيب عمده تشكيل دهنده آن هستند و حدود ۵۰ درصد فرمول آن را تـشكيل مي دهند.

حلوا ارده پسته ای
حلوا ارده

در زیر محصولات ارده با کیفیتی برای شما تدارک دیده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *